Březen 2011

Trest smrti--Ano či Ne?

22. března 2011 v 18:58 Témata týdne ;-)
Ach ano,trest smrti...Zrovna to probíráme v občance,takže to je dost aktuální.
Trest smrti neboli nejvyšší trest, či také absolutní trest je trest, který předpokládá usmrcení (neboli popravu) odsouzeného člověka za trestný čin, za který je dle platného trestního práva možné tento trest uložit (v dřívějších dobách byly takovéto trestné činy nazývány hrdelními zločiny).
Vzhledem ke své definitivnosti (nemožnosti jakékoli nápravy po jeho vykonání) se jedná o trest velmi kontroverzní. Jeho zastánci uvádějí, že se jedná o jediný spravedlivý trest za vraždu a jiné závažné zločiny, znemožňuje recidivu a má významné odstrašující (preventivní) účinky. Odpůrci upozorňují kromě morálních argumentů souvisejících s právem každého na život především na nebezpečí justičního omylu, který je v tomto případě nenapravitelný, a poukazují na to, že zas tak odstrašující není a navíc poprava bývá dražší než doživotní vězení[1]. O 70. let 20. století byl trest smrti postupně rušen ve většině evropských a jihoamerických států. Mezi zeměmi, které ho i nadále praktikují, jsou mj. některé ze států ve Spojených státech amerických a Čínská lidová republika.[2]
Nejdříve bychom si mohli říct několik pro (+) a proti (-)

+

1) výstraha ostatním zločincům
2) stát už nebude muset platit za vězně
3)uvolnění cel
4)osvoození dotyčného od doživotního pobytu za mřížemi
5)odpadá nebezpečí recidivy ( opakovaná trestná činnost)
6)spravedlivý trest za vážný čin
vina zločince přesahuje ,,vinu" kata
7)ochrana společnosti

-

1) negativní následky pro katy (jejich psychická stránka )
2)justiční omyl
3)každý má právo na život (2) LZPS => kdo má právo rozhodnout o životě,vztahuje se k bodu 6.
4)popravou se vyrovnáme zločincům (zabujeme vrahy a tak se staneme vrahy)
5) ,,spravedlnost" nemohou lidé ¨stoprocentně zaručit
6)existuje možnost nápravy vězně (?)
7)nevratně řešení =také k bodu 2 (-)

ČR-trest smrti v procentech:
rozhodně Ano 27 procent
spíše Ano-30 procent
spíše ne 20 procent
rozhodně ne 10 procent
neví 13 procent
Čína

20. března 2011 v 17:11 Ty nejkrásnější země našeho světa ♥

Čína/Země středu

Proč jet do Číny?

Čína je obrovská země - třetí největší na světě - a co do počtu obyvatel zároveň nejlidnatější. Má bohatou a dlouhou historii, z níž lze upozornit na řadu významných starých dynastií, ale i bouřlivý vývoj v novodobých dějinách země. Je proslulá vynálezem porcelánu, papíru, kompasu a střelného prachu. Čína se pyšní údajně jedinou stavbou na Zemi viditelnou z vesmíru - Velkou zdí.
Z hlediska geografie nabízí Čína cestovatelům řadu odlišných oblastí - pouště, hory, nížiny, největší a nejvýše položenou náhorní plošinu na světě (Tibet), ostrovy, moře, řeky…atd.
Z dříve zaostalé agrární země se v posledních letech stává jedna z nejrychleji rostoucích ekonomik na světě, která bude nejspíš v 21. století patřit k největším velmocem světa. Umožňuje to zdejší "hybridní" typ ekonomiky, která má znaky centrálního plánování, ale i volného trhu.
Čínská kuchyně je světově proslulá, i když je pravdou, že jídla v čínských restauracích servírovaná u nás jsou dost odlišná od těch, na kterých si budete pochutnávat přímo v Číně. Více v sekci Jídlo a pití.

Které zajímavé lokality byste neměli vynechat

Množství navštívených míst samozřejmě záleží na délce vaší cesty a finančních možnostech. Zde vám přinášíme výběr lokalit, které patří k nejnavštěvo­vanějším v zemi:
Zvláštní kapitolou je pak samozřejmě Tibet. Tato autonomní oblast náhorní plošiny je často diskutována v souvislosti s čínskou anexí v 50. letech 20. století, lidskými právy a buddhismem. Tibet je určitě turisticky zajímavý, především jeho paláce a kláštery v hlavním městě Lhasa. Pro jeho návštěvu je však vyžadováno zvláštní povolení.

Jídlo

Čínská kuchyně je výrazná hlavně svým všestraným využitím. Používají se všechny části těla zvířat i rostlin, což může být překvapující, fantastické či nechutné a děsivé. Čína se může dělit na více oblastí a každá má jiný styl vaření. Na rozdíl od jiných kultur, Číňané věří, že příprava jídla je nejen řemeslo, ale i umění.
 1. Rýže
 2. Nudle
 3. Zelenina
 4. Vejce
 5. Ryby
 6. Tofu
 7. Maso a Drůbež
 8. Polévka

KUNG-FU

Kung-fu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Demonstrace wu-shu.
Kung-fu (功夫 , pinyingongfu) je výraz, kterým se mimo Čínu souhrnně označuje široké spektrum čínských bojových umění se zbraní i beze zbraně, působících navenek jak tvrdě, tak měkce, jak agresivně, tak umírněně.

Obsah

(Kung-fu se správně nazývá chuang-fu a nikdo neví proč se rozšířilo kung - fu, když to ve volném překladu znamená "mistrovství") Kung-fu a další podobné dálně-východní bojové techniky byly ovlivněny starověkým indickým bojovým uměním zvaným kalaripayattu (český přepis kalaripajattu). Původ kalaripayattu není zcela jasný. Podle některých japonských historiků bylo indické bojové umění dokonce ovlivněno i tradičním řeckým způsobem zápasu nazvaným pankration, který přinesl do Indie během svých výbojů Alexandr Veliký. Již předtím praktikovala indická válečnická kasta kšatrijů bojové umění, které se postupně vyvinulo v karapaito, jež se následně po staletích transformovalo v umění známé jako kalaripayattu.[1]
Tento názor podporuje i tradiční legenda o původu kung-fu. Podle tradice se v 6. století jihoindický princ Bódhidharma, který ovládal karapaito, stal buddhistickým mnichem a odcestoval do Číny, aby tu šířil učení později známé jako čchanový buddhismus, ze kterého se po importu do Japonska vyvinul zenový buddhismus. V Číně se usadil v klášteře Šao-lin. Bódhidharma jako buddhistický mnich bojové umění nepoužíval, když však viděl zubožený fyzický stav tamějších mnichů, naučil je bojovým technikám, aby jim pomohl zlepšit tělesnou kondici. Mniši v šaolinském klášteře Bódhidharmovy cviky dále rozvíjeli a přijímali vlivy od příchozích z celé Číny. Postupně se tak vyvinuly mnohé šaolinské styly a klášter Šao-lin se stal jejich centrem.
Kromě čchanového buddhismu se při výuce různých stylů užívají i jiné čínské filosofické, kosmologické a medicínské systémy. Jde např. o taoismus, dualitu Jin a Jang znaku tchaj-ťi, osm trigramů a 64 hexagramů Knihy proměn (I-ťing), Pětici proměn (prvků) - země, oheň, dřevo, voda a kov, Dvanáct znamení čínského zvěrokruhu, nauka o principu čchi, akupunkturních bodech a drahách.
Správně se slovo "kung-fu" (gongfu) překládá jako dovednost získaná dlouhou a namáhavou prací. Je možné jej použít v souvislosti s libovolným řemeslem nebo uměním, například s uměním aranžování květin. V samotné čínštině se pro bojová (válečná) umění používá výraz wu-šu (wushu), nebo i čchüan-fa.
Wu-šu (武术 , pinyinwushu) je standardizovaný výraz doporučovaný čínskou vládou pro bojové, sportovní i exhibiční formy, a tak se s rozšířením tohoto výrazu mimo Čínu stal synonymem spíše pro formy sportovní a exhibiční, včetně tech nejmodernějších, připomínajících gymnastiku. Ty někdy příliš nedbají na sebeobranný a zdravotní aspekt, jenž je základem tradičních stylů, ale spíše na efektnost pohybů. Můžeme se setkat s tím, že učitelé tradičních stylů mimo Čínu se proto od tohoto výrazu distancují a nadále používají pro své bojové styly souhrnné označení gongfu.
Cvičení wu-šu klade velký důraz na postupný a individuální rozvoj jedince po všech stránkách, ať už fyzických či mentálních. Prioritou tradičních wu-šu stylů je bojový aspekt v reálných podmínkách.
 • Styl bílého jeřába (白鶴拳 pinyinBái Hè Quán)
 • Styl kudlanky nábožné (螳螂拳 pinyintánglángquán)
 • Styl opice (猴拳 Hou Quán)
 • Wing Chun (永春) - některé školy si jako obchodní název registrovaly různé pravopisné varianty, jako Wing Tsun, Ving Tsun, ...
 • Styl rodiny Hung - Hungga nebo Hunggar (洪家 pinyinHóng Jiā, YaleHung Gar) či Hung Kuen (洪拳 pinyinHóng Quán, YaleHung Kyun)
 • Orlí pařát (鷹爪派 pinyinYīng Zhuǎ Pài)
 • Opilá pěst (醉拳 pinyinZuì Quán) - u ní je pochybnost, zda někdy sloužila k boji, je často nazývána Suiken
 • Sing I čchüan (形意拳 pinyinXíng yì quán)
 • Styl Osmi trigramů - Pa-kua čang (八卦 pinyinBāguàzhǎng)
 • Tchaj-ťi čchüan (太极拳 pinyintàijíquán, ledabyle česky tai-či nebo tajči)

Wu-šu silně ovlivnilo bojová umění ostatních zemí, například karate.

Obrázky


children's smile ☺

18. března 2011 v 22:34 Fota
Green Day -Boulevard Of Broken Dreams

9. března 2011 v 18:42 hudba ♫

Je sice už hoodně stará ,ale já jí miluju.Je krásná a svým způsobem mi zvedne náladu pokaždé,když jí uslyším :o)