Čína

20. března 2011 v 17:11 |  Ty nejkrásnější země našeho světa ♥

Čína/Země středu

Proč jet do Číny?

Čína je obrovská země - třetí největší na světě - a co do počtu obyvatel zároveň nejlidnatější. Má bohatou a dlouhou historii, z níž lze upozornit na řadu významných starých dynastií, ale i bouřlivý vývoj v novodobých dějinách země. Je proslulá vynálezem porcelánu, papíru, kompasu a střelného prachu. Čína se pyšní údajně jedinou stavbou na Zemi viditelnou z vesmíru - Velkou zdí.
Z hlediska geografie nabízí Čína cestovatelům řadu odlišných oblastí - pouště, hory, nížiny, největší a nejvýše položenou náhorní plošinu na světě (Tibet), ostrovy, moře, řeky…atd.
Z dříve zaostalé agrární země se v posledních letech stává jedna z nejrychleji rostoucích ekonomik na světě, která bude nejspíš v 21. století patřit k největším velmocem světa. Umožňuje to zdejší "hybridní" typ ekonomiky, která má znaky centrálního plánování, ale i volného trhu.
Čínská kuchyně je světově proslulá, i když je pravdou, že jídla v čínských restauracích servírovaná u nás jsou dost odlišná od těch, na kterých si budete pochutnávat přímo v Číně. Více v sekci Jídlo a pití.

Které zajímavé lokality byste neměli vynechat

Množství navštívených míst samozřejmě záleží na délce vaší cesty a finančních možnostech. Zde vám přinášíme výběr lokalit, které patří k nejnavštěvo­vanějším v zemi:
Zvláštní kapitolou je pak samozřejmě Tibet. Tato autonomní oblast náhorní plošiny je často diskutována v souvislosti s čínskou anexí v 50. letech 20. století, lidskými právy a buddhismem. Tibet je určitě turisticky zajímavý, především jeho paláce a kláštery v hlavním městě Lhasa. Pro jeho návštěvu je však vyžadováno zvláštní povolení.

Jídlo

Čínská kuchyně je výrazná hlavně svým všestraným využitím. Používají se všechny části těla zvířat i rostlin, což může být překvapující, fantastické či nechutné a děsivé. Čína se může dělit na více oblastí a každá má jiný styl vaření. Na rozdíl od jiných kultur, Číňané věří, že příprava jídla je nejen řemeslo, ale i umění.
 1. Rýže
 2. Nudle
 3. Zelenina
 4. Vejce
 5. Ryby
 6. Tofu
 7. Maso a Drůbež
 8. Polévka

KUNG-FU

Kung-fu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Demonstrace wu-shu.
Kung-fu (功夫 , pinyingongfu) je výraz, kterým se mimo Čínu souhrnně označuje široké spektrum čínských bojových umění se zbraní i beze zbraně, působících navenek jak tvrdě, tak měkce, jak agresivně, tak umírněně.

Obsah

(Kung-fu se správně nazývá chuang-fu a nikdo neví proč se rozšířilo kung - fu, když to ve volném překladu znamená "mistrovství") Kung-fu a další podobné dálně-východní bojové techniky byly ovlivněny starověkým indickým bojovým uměním zvaným kalaripayattu (český přepis kalaripajattu). Původ kalaripayattu není zcela jasný. Podle některých japonských historiků bylo indické bojové umění dokonce ovlivněno i tradičním řeckým způsobem zápasu nazvaným pankration, který přinesl do Indie během svých výbojů Alexandr Veliký. Již předtím praktikovala indická válečnická kasta kšatrijů bojové umění, které se postupně vyvinulo v karapaito, jež se následně po staletích transformovalo v umění známé jako kalaripayattu.[1]
Tento názor podporuje i tradiční legenda o původu kung-fu. Podle tradice se v 6. století jihoindický princ Bódhidharma, který ovládal karapaito, stal buddhistickým mnichem a odcestoval do Číny, aby tu šířil učení později známé jako čchanový buddhismus, ze kterého se po importu do Japonska vyvinul zenový buddhismus. V Číně se usadil v klášteře Šao-lin. Bódhidharma jako buddhistický mnich bojové umění nepoužíval, když však viděl zubožený fyzický stav tamějších mnichů, naučil je bojovým technikám, aby jim pomohl zlepšit tělesnou kondici. Mniši v šaolinském klášteře Bódhidharmovy cviky dále rozvíjeli a přijímali vlivy od příchozích z celé Číny. Postupně se tak vyvinuly mnohé šaolinské styly a klášter Šao-lin se stal jejich centrem.
Kromě čchanového buddhismu se při výuce různých stylů užívají i jiné čínské filosofické, kosmologické a medicínské systémy. Jde např. o taoismus, dualitu Jin a Jang znaku tchaj-ťi, osm trigramů a 64 hexagramů Knihy proměn (I-ťing), Pětici proměn (prvků) - země, oheň, dřevo, voda a kov, Dvanáct znamení čínského zvěrokruhu, nauka o principu čchi, akupunkturních bodech a drahách.
Správně se slovo "kung-fu" (gongfu) překládá jako dovednost získaná dlouhou a namáhavou prací. Je možné jej použít v souvislosti s libovolným řemeslem nebo uměním, například s uměním aranžování květin. V samotné čínštině se pro bojová (válečná) umění používá výraz wu-šu (wushu), nebo i čchüan-fa.
Wu-šu (武术 , pinyinwushu) je standardizovaný výraz doporučovaný čínskou vládou pro bojové, sportovní i exhibiční formy, a tak se s rozšířením tohoto výrazu mimo Čínu stal synonymem spíše pro formy sportovní a exhibiční, včetně tech nejmodernějších, připomínajících gymnastiku. Ty někdy příliš nedbají na sebeobranný a zdravotní aspekt, jenž je základem tradičních stylů, ale spíše na efektnost pohybů. Můžeme se setkat s tím, že učitelé tradičních stylů mimo Čínu se proto od tohoto výrazu distancují a nadále používají pro své bojové styly souhrnné označení gongfu.
Cvičení wu-šu klade velký důraz na postupný a individuální rozvoj jedince po všech stránkách, ať už fyzických či mentálních. Prioritou tradičních wu-šu stylů je bojový aspekt v reálných podmínkách.
 • Styl bílého jeřába (白鶴拳 pinyinBái Hè Quán)
 • Styl kudlanky nábožné (螳螂拳 pinyintánglángquán)
 • Styl opice (猴拳 Hou Quán)
 • Wing Chun (永春) - některé školy si jako obchodní název registrovaly různé pravopisné varianty, jako Wing Tsun, Ving Tsun, ...
 • Styl rodiny Hung - Hungga nebo Hunggar (洪家 pinyinHóng Jiā, YaleHung Gar) či Hung Kuen (洪拳 pinyinHóng Quán, YaleHung Kyun)
 • Orlí pařát (鷹爪派 pinyinYīng Zhuǎ Pài)
 • Opilá pěst (醉拳 pinyinZuì Quán) - u ní je pochybnost, zda někdy sloužila k boji, je často nazývána Suiken
 • Sing I čchüan (形意拳 pinyinXíng yì quán)
 • Styl Osmi trigramů - Pa-kua čang (八卦 pinyinBāguàzhǎng)
 • Tchaj-ťi čchüan (太极拳 pinyintàijíquán, ledabyle česky tai-či nebo tajči)

Wu-šu silně ovlivnilo bojová umění ostatních zemí, například karate.

Obrázky

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Hànyǔ Hànyǔ | E-mail | Web | 20. března 2011 v 17:24 | Reagovat

tak ten blog je uzasnej :)

2 kapriol kapriol | Web | 20. března 2011 v 17:28 | Reagovat

to jako muj :) heh thx you

3 brown.eye brown.eye | E-mail | Web | 18. listopadu 2011 v 15:51 | Reagovat

píšeš dlhé články , to ťa obdivujem ... mne by sa  nepodarilo tolko toho napísať XD :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama